Ulf Lundberg är Klubbmästare i styrelsen för Porsche Club Sverige. Foto: Porsche Club Sverige.
Porsche Parade Europe 2026 startar vid Götaplatsen på lördag den 16 maj klockan 09.00.
– Porsche Parade Europe kommer att bli den största någonsin som har arrangerats av en Porsche-klubb i Europa. Bilar har körts, flugits och fraktats hit. Det kommer att bli en helt fantastisk uppvisning. Till exempel har Porsche tagit hit en racingbil från Tyskland som få har sett på nära håll, säger Ulf Lundberg som är klubbmästare i styrelsen för Porsche Club Sverige.
Kungens Porsche visas
50-årsfirandet pågår hela helgen, till stor del inne på Svenska Mässan Gothia Towers. Här hålls en galamiddag för 700 personer och en utställningsyta byggs upp. Bland annat visas den Porsche som det svenska kungaparet satt i när de fotograferades tillsammans för första gången. En av de största mässhallarna blir även en parkeringsyta för 250 bilar.
– Det här är ett evenemang som skiljer sig från mängden. Det är roligt att samarbeta med ideella krafter som drivs av det personliga engagemanget för Porsche. Den största utmaningen har varit logistikplaneringen. Att vi kan säkerställa att den här mängden fordon kan köras in och ut från Mässan utan att det orsakar trafikstockning utanför eller äventyrar kvaliteten på inomhusluften i hallarna, säger Paulina Osbeck som arbetar som International Account Manager Congress & Events på Svenska Mässan Gothia Towers.
Nummer fyra i världen
Porsche Club Sverige är en ideell förening som har 6 500 medlemmar. Det är den fjärde största Porsche-klubben i världen.
– Sverige är det Porsche-tätaste landet i världen per capita. Vi ser stor potential att växa ännu mer. Vi vill att Porsche ska ses som en bil för hela familjen. Vi vill locka fler kvinnor och ungdomar. Välkomna att inspireras av paraden på Avenyn på lördag, avslutar Ulf Lundberg.
Porsche till salu på Bilweb.se
