Februari 10. 2026, Lars Kämpe

Subaru E-Outback byggs i ny tillverkningsenhet

Nu öppnar Subaru en ny tillverkningsenhet vid Yajima-fabriken i Gunma, Japan. Från och med februari 2026 inleds produktionen av Subarus första globalt tillverkade helelektriska modell, E-Outback.

Nya Subaru E-Outback. Foto: Subaru.

Den nya tillverkningsenheten är resultatet av omfattande investeringar och stod färdig enligt plan i januari 2026. Med en ny avancerad produktionslinje kan Subaru nu tillverka helelektriska bilar sida vid sida med bensin- och hybridmodeller.

Produktionsstarten av E-Outback markerar en viktig milstolpe för Subaru och är företagets första egna produktion av en elbil för den globala marknaden.

Jobbar tillsammans med Toyota

Modellen tillverkas i den nya fabriken inom ramen för samarbetet med Toyota, där produktionen sker för båda varumärkenas räkning. Satsningen är ett viktigt steg i ett partnerskap som under 20 år har bidragit till gemensam utveckling inom teknik, kvalitet och hållbar mobilitet, skriver Subaru.

Subaru till salu på Bilweb.se