December 18. 2025, Lars Kämpe

Färre skadades i vägtrafiken första halvåret 2025

Under de första sex månaderna i år skadades totalt 21 653 personer i vägtrafiken. Nästan tre av fyra av de skadade är oskyddade trafikanter, det vill säga fotgängare, cyklister, elsparkcyklister, mopedister och motorcyklister. Det visar preliminära uppgifter som rapporterats till Transportstyrelsen.

Över 21 000 skadade i trafiken första halvåret 2025. Majoriteten av dem var oskyddade trafikanter. Totalt sett är det 11 procent färre skadade jämfört med genomsnittet för motsvarande period de tre föregående åren (2022–2024). Grafik: Transportstyrelsen

– Det är en tydlig minskning, särskilt bland de som skadats allvarligt. Minskningen är större bland skyddade trafikanter än bland oskyddade, säger Khabat Amin, statistiker och trafiksäkerhetsanalytiker på Transportstyrelsen.

Minskar bland mopedister och ökar bland unga elsparkcyklister

När statistiken bryts ner per trafikanttyp framgår att antalet skadade mopedister och cyklister minskar med 22 procent respektive 7 procent, medan antalet skadade elsparkcyklister i stället har ökat med nästan 50 procent.

– Den största minskningen bland mopedister ser vi i åldersgruppen 15–17 år. I samma åldersgrupp ser vi en fördubbling av antalet skadade elsparkcyklister, vilket är en oroande utveckling, säger Khabat Amin.

Antalet skadade gående har också minskat med drygt en femtedel. Gäller både i fall- och påkörningsolyckor. Olyckor för fotgängare i singelolyckor (fallolyckor) har minskat i högre grad än olyckor för fotgängarna i påkörningsolyckor (20 procent jämfört med 5 procent). En majoritet av fallolyckorna inträffade under vintermånaderna (januari-mars), ungefär två tredjedelar.

Finns skillnader mellan kvinnor och män

Nästan hälften av de skadade är kvinnor och minskningen är större bland kvinnor (13 procent) jämfört med män (8 procent). Minskningen är särskilt tydlig bland skyddade kvinnor, det vill säga personer som färdats i bil, buss eller liknande fordon.

Både singel- och mötesolyckor minskar, något större minskning för mötesolyckor.

Färre omkom i trafiken under årets första elva månader

Preliminär statistik visar att totalt miste 190 personer livet januari–november 2025. Det är tre färre än under samma period förra året och 16 färre än genomsnittet för motsvarande period 2022–2024. Den största minskningen ses bland oskyddade trafikanter då antalet omkomna minskat med 18 procent. Bland skyddade trafikanter är minskningen 12 procent.

Av de 190 som omkommit fram till november i år var 79 oskyddade och 111 skyddade.