November 24. 2025, Lars Kämpe

Leapmotor A10 väntas till Sverige nästa höst

Leapmotor har presenterat A10, en ny helt ny kompakt-suv. Modellen är framtagen för det växande B-suv-segmentet och introduceras först som elbil. Leapmotor A10 beräknas komma till Sverige tidigt hösten 2026.

Foto: Leapmotor.

A10 är framtagen för att kombinera kompakta yttermått med ett rymligt kupéutrymme. Modellen mäter drygt 4,2 meter i längd, 1,8 meter i bredd och 1,6 meter på höjden. Axelavståndet på över 2,6 meter ska ge en interiör som är större än vad som är vanligt i segmentet.

Exteriören erbjuder sex färger att välja på, 18-tumshjul, semi-dolda dörrhandtag och en design med tydlig suv-karaktär.

A10 byggs på Leapmotors senaste LEAP-arkitektur och utrustas med

  • Avancerade förarassistanssystem (ADAS).
  • AI-baserat användargränssnitt i kupén.
  • OTA-uppdateringar för fordonets mjukvara.
  • Upp till 500 kilometer CLTC-räckvidd via ett högdensitets LFP-batteri.

Tänkt för de som byter till elbil

Modellen riktar sig till förare som söker en praktisk och eldriven pendlarbil samt till bilköpare som byter från förbränningsmotor till eldrift i det kompakta segmentet.

Leapmotor etableras i Sverige

För den svenska marknaden etableras Leapmotor via Wismo Automotive AB, som ansvarar för import, distribution och service. Samarbetet ger Leapmotor tillgång till Wismos befintliga nätverk av återförsäljare och servicepunkter, som ska skapa en stabil plattform för introduktion och kundsupport i Sverige.

Leapmotor B10 är en riktigt säker bil enligt Euro NCAP (artikel på Bilweb.se)

Foto: Leapmotor.