Nyheter på Bilweb
Här hittar du motornyheter från bilbranschen och senaste nytt på Bilweb.
Nyheter på Bilweb
Här hittar du motornyheter från bilbranschen och senaste nytt på Bilweb. Vi håller dig uppdaterad med siffror på nybilsförsäljning och privatleasing och nya funktioner och tjänster på bilweb.se
Oktober 16. 2025, Lars Kämpe
För sjuttonde året i rad genomför Synoptik och Bilprovningen Synbesiktningen, Sveriges största syntest för bilförare. Detta görs för att uppmärksamma vikten av god syn i trafiken och belysa att många inte klarar Transportstyrelsens synkrav för bilkörning. Fredagen den 24 oktober är bilister välkomna till 29 av Bilprovningens stationer runtom i landet där de erbjuds att testa synen kostnadsfritt på plats av medarbetare från Synoptik.
Oktober 16. 2025, Lars Kämpe
Med konceptbilen Vision Iconic vill Mercedes-Benz forma en ny berättelse för den elektriska tidsåldern. I konceptbilen förenas teknik och skönhet, nostalgi och framtid, i vad som närmast kan beskrivas som en rörlig skulptur.
Oktober 16. 2025, Lars Kämpe
Den helt nya Mazda 6e har fått maximala fem stjärnor i Euro NCAP:s senaste bedömning. I kategorierna ”Skydd av vuxna” och ”Skydd av barn” fick Mazdas nya elbil ett utmärkt resultat på 93 procent. Mazda6e fick också 74 procent för ”Skydd av utsatta medtrafikanter” samt 77 procent för sina aktiva säkerhetssystem.
Oktober 16. 2025, Lars Kämpe
Trafikverket ska installera trafiksäkerhetskameror på väg 51 i Östergötlands län. Syftet är att människor inte ska dödas eller skadas i trafiken. Arbetet med att sätta upp kamerorna börjar vecka 43.
Oktober 16. 2025, Lars Kämpe
Volvo Cars har nu byggt fyra miljoner bilar på första generationens Scalable Product Architecture (SPA). SPA debuterade 2014 med den andra generationen Volvo XC90 och la grunden för dagens moderna Volvobilar. Det förändrade företagets produktion genom att göra det möjligt att bygga olika modeller, drivlinor och tekniker på en gemensam arkitektur och monteringslinje.