Beganovic tillbaka på poängplats på Silverstone
Svenske racerföraren Dino Beganovic återvände till poängplats i Formel 2 med en stark uppkörning i lördagens sprintrace på Silverstone. I söndagens avslutande race gick det inte lika bra och Beganovic slutade utanför poängplats.
Foto: Dutch Photo Agency.
– Sprintracet var den stora höjdpunkten den här helgen. Det kändes som i början på året, med bra fart som gjorde det möjligt att avancera under loppet. Resultatmässigt är en sjätteplats inget jag jublar för, men det var en bra comeback efter ytterligare ett tufft kval, och det gav oss höga förhoppningar inför feature-racet, säger Dino Beganovic.
Väl i söndagens avslutande race byttes optimismen dock mot besvikelse. En kombination av faktorer innebar att Beganovic istället gick bakåt i resultatlistan.
Tvingades till senare depåstopp
Särskilt kostsamt var det faktum att han tvingades till ett extra varv på hårt slitna mjuka däck medan hans team DAMS Lucas Oil servade teamkamraten Roman Bilinski i depån när den öppnade på varv sex.
– Det var ett tufft race idag som avslutning på en tuff helg. Jag var tvungen att göra det där extra varvet på softs (mjuka däck), vilket inte var optimalt, och sedan satt jag fast i ett DRS-tåg resten av racet, säger Dino Beganovic.
Första svensk i Ferraris juniorprogram
Dino Beganovic är 22 åroch från Linköping. Han är den förste svensken någonsin som antagits till F1-stallet Ferraris officiella juniorprogram Scuderia Ferrari Driver Academy.
Nästa Formel 2-deltävling körs på Spa-Francorchamps i Belgien den 17–19 juli.
Ferrari till salu på Bilweb.se