Mars 09. 2026, Lars Kämpe

Hedin öppnar nytt för Porsche och BMW i Luleå

Nu stärker Hedin Automotive sin närvaro i norra Sverige. Det sker med två nybyggda fullserviceanläggningar i centrala Luleå. Det är dels Sveriges nordligaste Porsche Center, dels en ny BMW-anläggning. Båda öppnade i helgen.

Illustration: Hedin Automotive.

– Det här är en viktig satsning för oss i norra Sverige. Med två anläggningar på samma plats stärker vi vår närvaro i regionen med en effektiv struktur, samtidigt som respektive varumärke driver sin affär med fullt fokus och rätt förutsättningar att utvecklas, säger Rickard Magnusson, COO för Hedin Automotive Sverige.

BMW-anläggningen ersätter tidigare lokaler

Den nya BMW-verksamheten ersätter Hedins tidigare lokaler i Luleå. Anläggningen omfattar cirka 2 800 kvadratmeter och erbjuder försäljning av nya och begagnade BMW samt auktoriserad service.

– Flytten till den nya anläggningen kommer ge vår verksamhet i Luleå ett rejält lyft. Vi får moderna ytor som möter både dagens och morgondagens krav och där kunderna verkligen kan uppleva BMW:s nya generation av bilmodeller, säger Jonas Ericsson, vd för Hedin Automotive Bavaria.

Är Sveriges nordligaste Porsche Center

I anslutning till den nya BMW-verksamheten öppnar Porsche Center Luleå, som blir Sveriges nordligaste Porsche-anläggning.

Anläggningen är uppförd enligt Porsches senaste koncept, Porsche Destination, där showroom, rådgivning och service integreras i en sammanhållen miljö. På sammanlagt 3 200 kvadratmeter erbjuds försäljning av nya och begagnade Porsche samt auktoriserad verkstad. Verksamheten sysselsätter initialt sex personer, samtliga rekryterade lokalt.

– Vi ser en stor potential för Porsche i norra Sverige. Med anläggningar i både Umeå och Luleå skapar vi en mer komplett närvaro i regionen som ger stabila förutsättningar för både försäljning, service och varumärkesutveckling över tid, säger David Tanriver, vd för Hedin Performance Cars.

Erbjuder vinterförvaring

Utöver försäljning och verkstad erbjuder de nya anläggningarna publik snabbladdning av elbilar genom Hedin-koncernens laddnätverk Hedin Supercharge

Porsche Center Luleå har även ett rymligt garage med möjlighet till vinterförvaring samt möjlighet för servicekunder att hämta ut sin bil under tak – lösningar anpassade för det nordiska klimatet.

Invigning av de bägge anläggningarna ägde rum den gångna helgen 7–8 mars.

Omsätter 90 miljarder

Med cirka 11 000 medarbetare och verksamhet i 13 länder är Hedin Mobility Group en av Europas största mobilitetsleverantörer. Under 2025 uppgick nettoomsättningen till cirka 90 miljarder kronor och koncernen sålde cirka 260 000 fordon.

Hedin Automotive i Luleå på Bilweb.se

BMW till salu på Bilweb.se

Porsche till salu på Bilweb.se