Valvematic Multidrive S, 147hk Active Plus-2016, Sedan
Upplands Väsby-20 Aug
Märke
ToyotaModell
Toyota AvensisVariant
1.8 Kombi (147hk)
LCI
Avensis Generation 3
Årsmodell
2016Växellåda
AutomatiskDrivmedel
BensinMotortyp
Förbränningsmotor
Mätarställning
18 000 mil
Antal ägare
2
Färg
Brun
Första datum i trafik
2016-09-02
Tillverkningsmånad
201602
Kaross
SedanEffekt
147 hk
Reg.nr
MBL078
Aftén Bil presenterar – Toyota Avensis Kombi 1.8 Valvematic Multidrive S Active Plus, 147hk, 2016
Toyota Avensis Kombi är en rymlig och komfortabel familjebil som kombinerar praktiska utrymmen, hög driftsäkerhet och en behaglig körupplevelse. Den 1,8-liters bensinmotorn på 147 hk tillsammans med Multidrive S-automatlådan ger en mjuk och smidig körning, vilket gör bilen lika lämplig för vardagspendling som för längre resor.
Den välutrustade Active Plus-versionen erbjuder en hög nivå av komfort och användarvänlighet med bland annat klimatanläggning, farthållare, backkamera, multimedia-/infotainmentsystem, Bluetooth, multifunktionsratt, sätesvärme fram och flera moderna säkerhets- och förarassistanssystem. Med ett generöst bagageutrymme på cirka 545 liter och gott om plats för både förare och passagerare är Avensis ett utmärkt val för familjen eller dig som söker en praktisk och bekväm kombi.
För dig som vill ha extra trygghet i samband med ditt bilköp så har vi glädjen att erbjuda ett utökat trygghetsskydd i form av Aftén Bil Extended. Aftén Bil Extended är vår trygghetslösning som skyddar dig som kund mot eventuella reparationskostnader som uppkommer efter ditt bilköp.
Vi tar gärna emot er bil i inbyte oavsett ålder/miltal och finansierar bilköpet med ett skräddarsytt upplägg för just er. Tveka inte på att kontakta oss för rådgivning. Kom in till oss på Aftén Bil i Upplands Väsby för en provkörning redan idag, du hittar oss på Stockholmsvägen 24.
Aftén Bil – En riktigt bra bilaffär!
Kontakta oss på 08-550 88 913 / saleskiauv @ aftenbil.se
Motoreffekt 1
147 hk (108 kW)
Motorkod
2ZR-FAE
Cylindervolym
1798 cm³
Växellåda (VTR)
V
Maxhastighet
200 km/h
Euroklass
6
Utsläppsklass
EURO 6
Längd
4820 mm
Bredd
1810 mm
Höjd
1480 mm
Tjänstevikt
1 528 kg
Totalvikt
2 020 kg
Körklart skick
1 490 kg
Antal dörrar
5
Antal passagerare
4
Antal säten
5
Senaste besiktning
2026-04-02
Besiktning giltig t.o.m.
2027-06-30
Mätarställning vid besiktning
170 876 km
Tidigare besiktning
2025-03-03
Tidigare mätarställning
149 168 km
Försäkringsform
FLYT
Chassinummer (VIN)
SB1EG76L40E121830
Chassikod
T27, ZRT271(W)
Däckdimension fram
215/55R17
Däckdimension bak
215/55R17
Fälgdimension fram
17X7J
Fälgdimension bak
17X7J
Axelavstånd
2700 mm
Max släpvagnsvikt
1 600 kg
Max släpvikt B
1 480 kg
Få Carfax-rapporten för Toyota Avensis kostnadsfritt.
Räkna ut priset för din Toyota Avensis – teckna online på några minuter.
Jämför billån upp till 800 000 kr för din Toyota Avensis - snabbt, enkelt och från flera långivare.
Den 9–13 september är det dags för Elmia Husvagn Husbil som enligt arrangören är Nordens största mässa för det mobila livet. I år finns fler varumärken och fler destinationer på plats. En av årets nyheter är Familjescenen, som på söndagen gästas av Nassim Al Fakir.
År 2024 byggde Chevrolet tre exemplar av en mycket speciell bilmodell. Bilarna fick beteckningen Bad Rat – COPO Camaro och är en bilmodell exklusivt avsedd för dragracing. Numera är en av de tre bilarna svenskägd och finns på svensk mark. Bilen har kört den klassiska dragracingsträckan kvartsmilen (402 meter) på 8,588 sekunder. När Bad Rat nyligen stod sida vid sida med en matching numbers COPO Camaro 9561 från 1969 möttes två ytterligheter i en av Chevrolet Camaros mest fascinerande historier.
Nu utökar Subaru sitt svenska återförsäljarnätverk med Holmlunds Bil i Avesta och Wahlströms Bil i Hyltebruk. Båda blir auktoriserade Subaru-återförsäljare och beskrivs som väletablerade familjeföretag med stark lokal förankring och lång erfarenhet av bilhandel och service. Med de två nya etableringarna har Subaru 55 återförsäljare i Sverige.
Vilken bil man kör följer inte alltid den politiska kartan. Det framgår av en ny undersökning från Kantar Sifo, gjord på uppdrag av bilförmedlaren Kvdbil. Resultaten från undersökningen visar att fler SD-väljare kör elbil än både socialdemokrater och vänsterpartister.
Upplands Väsby-20 Aug