Business Edition fr. 2697kr mån-2026, SUV
Märke
MazdaModell
Mazda CX-6eÅrsmodell
2026Växellåda
AutomatiskDrivmedel
El
Mätarställning
–
Färg
Kaross
SUV
Premiär av nya Mazda CX-6e hos Sveriges trevligaste Mazda-handlare!
Mazdas första helelektriska SUV har äntligen landat i Sverige, med omgående leverans. CX-6e kombinerar Mazdas prisbelönta Kodo-design med ett bakhjulsdrivet elsystem på 258 hästkrafter, 0–100 km/h på 7,9 sekunder och en räckvidd på upp till 484 km (WLTP). Snabbladdning från 10 till 80 procent tar bara cirka 24 minuter.
Interiören bjuder på en enorm 26,4-tums pekskärm, head-up-display och röststyrning på svenska. Bagageutrymmet rymmer 468 liter (1.434 liter med fällda säten), plus en 80-liters frunk för laddkablar.
Finns i Takumi (från 499.900 kr) och Takumi Plus (från 539.900 kr), den senare med digitala ytterbackspeglar, 21-tumsfälgar och uppvärmda/ventilerade säten även bak.
Mazda CX-6e, en gamechanger med en enormt konkurrenskraftig prislapp, generösa innerutrymmen och exklusiva materialval som är den perfekta tjänstebilen med låga kostnader för både företag och förare.
Finansiell leasing från 2697kr / mån
Förmånsvärde från 2259kr / mån
Upplev nya CX-6e hos oss! Kontakta oss redan idag för en provkörning.
Bilen på bilen kan vara extrautrustad, metallic och 21" hjul tillkommer
Få Carfax-rapporten för Mazda CX-6e kostnadsfritt.
Räkna ut priset för din Mazda CX-6e – teckna online på några minuter.
Jämför billån upp till 800 000 kr för din Mazda CX-6e - snabbt, enkelt och från flera långivare.
En ny studie från VTI, Folksam och Däckbranschens Informationsråd visar kraftigt ökad risk för dödliga olyckor vid användning av vinterdäck under sommaren. Det visar en studie som gjorts av Forskare från VTI, Folksam och Däckbranschen i samarbete med Trafikverket.
Nu visar Kia en glimt av nya Kia PV7 inför modellens världspremiär på IAA Transportation om två veckor. PV7 är märkets andra dedikerade helelektriska modell inom PBV, Platform Beyond Vehicle.
RSA Sverige som är generalagent för systerbilmärkena Omoda och Jaecoo går nu på offensiven och lanserar fyra nya elektrifierade suv-modeller på den svenska marknaden. Det är Jaecoo 5 EV, Jaecoo 7 HEV, Omoda 5 next EV och omoda 9 PHEV. Tillsammans täcker de hela spannet av elektrifierad körning – från kompakt elbil för vardagspendling till ett flaggskepp med fyrhjulsdrift och 1 100 kilometers total räckvidd, skriver RSA Sverige i ett pressmeddelande från.
Efter ett sex veckor långt sommaruppehåll ger sig Dino Beganovic äntligen ut på banan igen när årets Formel 2-säsong återupptas på mytomspunna Monza i helgen. Den världsberömda Monza-banan utanför Milano är värd för Italiens Grand Prix, och känd som ”The Temple of Speed” för sina långa rakor där några av säsongens absolut högsta hastigheter uppmäts. Ett annat smeknamn är "La Pista Magica".