DSG Automat , Xcellence Drag, Backkamera,-2018, SUV
Märke
SeatModell
Seat AronaVariant
1.0 TSI (115hk)
LCI
Arona
Årsmodell
2018Växellåda
AutomatiskDrivmedel
BensinMotortyp
Förbränningsmotor
Mätarställning
10 900 mil
Antal ägare
5
Färg
Vit
Första datum i trafik
2018-03-01
Tillverkningsmånad
201802
Kaross
SUVEffekt
116 hk
Reg.nr
UGU978
OBS! Kontrollera er Skräppost
Registreringsavgift (795 kr) tillkommer på alla fordon
Fordonsskatt 404:-
Nu har vi fått in en lättkörd samt ekonomisk bil Perfekt höjd för att kliva in o ur bilen. en enkel bil som passar alla
Se utrustning
Har du några frågor eller funderingar angående vår bil ?
Tveka inte på att höra av er till oss vi besvarar mer än gärna era eventuella frågor
Bilens ecall -och appfunktioner kan påverkas av nedstängningen av 2G och 3G-näten, vilket för 2G-nätet sker i december 2025 och fram till och med 2027 och stängning av 3G-nätet har påbörjats och stängs successivt.
Vi kan självklart visa bilen även digitalt via videosamtal
Välkommen till oss på Area Cars Ab i Hässleholm
Hos oss gör du alltid en trygg affär.
En ständigt växande bilfirma med hjärtat i Hässleholm!
Areacars är en bilfirma i Hässleholm, som revolutionerar bilhandeln i Sverige, genom att satsa på digitalisering, enkelhet och trygghet. Vi strävar efter att leverera högkvalitativa transportlösningar, som inte bara uppfyller våra kunders behov utan även överträffar deras förväntningar. Det är alltid enkelt att köpa eller sälja begagnade bilar hos oss i Hässleholm. Genom att erbjuda smarta lösningar som videosamtal, förbättrar vi din upplevelse och erbjuder en effektiv försäljningsprocess. Dessutom finns vår personliga support alltid tillgänglig för dig.
För oss som bilhandlare är det viktigt att säkerställa kvalité och trygghet i din bilaffär. Därför kvalitetskontrollerar och varudeklarerar vi alla våra begagnade bilar på flera olika kontrollpunkter. Dessutom kontrollerar vi alltid eventuella skatt- eller trängselskulder, och erbjuder omfattande garantier.
Vår bilfirma i Hässleholm har en stor erfarenhet inom bilbranschen och förstår vikten av att välja rätt bil för dina behov. Därför har vi alltid ett stort utbud av begagnade bilar av flera olika storlekar och kapacitet på vårt lager i Hässleholm. Hos oss kan du även få hjälp med finansiering, försäljning, Är du intresserad av att köpa eller sälja en begagnad bil? Då får du gärna kontakta oss.
Vi tar in din gamla bil i inbyte!
FINANSIERING
Finansiering sker via ,DNB, MyMoney.MoneyGO
Vi kan även erbjuda förlängd garanti via Svensk Bilgaranti & Svensk Bilhandelsförsäkring upp till 34 månader.
Motoreffekt 1
115 hk (85 kW)
Motorkod
DKJA
Cylindervolym
999 cm³
Växellåda (VTR)
Automatisk
Maxhastighet
182 km/h
Euroklass
6
Utsläppsklass
EURO 6
Längd
4138 mm
Bredd
1780 mm
Höjd
1552 mm
Tjänstevikt
1 281 kg
Totalvikt
1 730 kg
Körklart skick
1 210 kg
Antal dörrar
5
Antal passagerare
4
Antal säten
5
Senaste besiktning
2026-03-30
Besiktning giltig t.o.m.
2027-05-31
Mätarställning vid besiktning
106 115 km
Tidigare besiktning
2025-01-20
Tidigare mätarställning
96 395 km
Försäkringsform
FLYT
Chassinummer (VIN)
VSSZZZKJZJR132528
Chassikod
KJ7, KJ
Däckdimension fram
195/60 R16 89H
Däckdimension bak
195/60 R16 89H
Fälgdimension fram
6Jx16 ET45
Fälgdimension bak
6Jx16 ET45
Axelavstånd
2552 mm
Max släpvagnsvikt
1 100 kg
Max släpvikt B
1 770 kg
Få Carfax-rapporten för Seat Arona kostnadsfritt.
Räkna ut priset för din Seat Arona – teckna online på några minuter.
Jämför billån upp till 800 000 kr för din Seat Arona - snabbt, enkelt och från flera långivare.
En ny studie från VTI, Folksam och Däckbranschens Informationsråd visar kraftigt ökad risk för dödliga olyckor vid användning av vinterdäck under sommaren. Det visar en studie som gjorts av Forskare från VTI, Folksam och Däckbranschen i samarbete med Trafikverket.
Nu visar Kia en glimt av nya Kia PV7 inför modellens världspremiär på IAA Transportation om två veckor. PV7 är märkets andra dedikerade helelektriska modell inom PBV, Platform Beyond Vehicle.
RSA Sverige som är generalagent för systerbilmärkena Omoda och Jaecoo går nu på offensiven och lanserar fyra nya elektrifierade suv-modeller på den svenska marknaden. Det är Jaecoo 5 EV, Jaecoo 7 HEV, Omoda 5 next EV och omoda 9 PHEV. Tillsammans täcker de hela spannet av elektrifierad körning – från kompakt elbil för vardagspendling till ett flaggskepp med fyrhjulsdrift och 1 100 kilometers total räckvidd, skriver RSA Sverige i ett pressmeddelande från.
Efter ett sex veckor långt sommaruppehåll ger sig Dino Beganovic äntligen ut på banan igen när årets Formel 2-säsong återupptas på mytomspunna Monza i helgen. Den världsberömda Monza-banan utanför Milano är värd för Italiens Grand Prix, och känd som ”The Temple of Speed” för sina långa rakor där några av säsongens absolut högsta hastigheter uppmäts. Ett annat smeknamn är "La Pista Magica".