Bo Ericsson på Fordonsjuristen: Varför ska en verkstad betala mer för en reservdel än vad kunden själv kan köpa den för? Foto: Fordonsjuristen.

Det är knappast någon slump att nya företag söker sig till marknaden för bildelar, skriver branschföreningen Fordonsjuristen i ett pressmeddelande. Eftermarknaden är stor, bilparken blir äldre och behovet av reservdelar försvinner inte. Tvärtom. Samtidigt som marknaden lockar nya aktörer växer frustrationen bland många verkstäder över en utveckling där reservdelspriser, kedjeavgifter och olika krav riskerar att försämra konkurrenskraften.

– Fordonsjuristen får löpande kommentarer från verkstäder runt om i landet och budskapet är ofta detsamma. Reservdelspriserna hos våra leverantörer är oöverkomligt höga. Det är skandalöst när anställda köper delar från nätbutiker till långt under våra nettopriser, säger Bo Ericsson på branschföreningen Fordonsjuristen

Det är kommentarer som borde få både grossister och verkstadskedjor att reagera, menar Fordonsjuristen. När en verkstad har förhandlade nettopriser genom sin leverantör eller kedja borde det rimligen innebära konkurrenskraftiga inköpspriser. Men när samma reservdel finns tillgänglig för en privatperson på nätet till ett betydligt lägre pris uppstår en mycket svår situation.

Blir svårare att försvara

En verkstad uttrycker problemet så här: ”Priserna skjuter i höjden och det återspeglas tydligt för kunderna. De kan jämföra med identiska delar som de själva köper till avsevärt lägre priser och detta blir allt svårare för oss att försvara.”

Det är en verklighet som hela eftermarknaden måste förhålla sig till, skriver Fordonsjuristen. Tidigare var det betydligt svårare för kunden att jämföra priser på reservdelar.

I dag räcker det med några minuter framför mobilen. Registreringsnummer. Artikelnummer. En sökning. Sedan finns ofta samma eller motsvarande reservdel tillgänglig hos flera olika leverantörer.

– Kunderna blir mer och mer fokuserade på detta, även äldre kunder, eftersom det är lätt att finna delar på nätet som håller samma kvalitet men till avsevärt lägre pris, säger Bo Ericsson.

Ser inte kostnader för lagerhållning

För verkstaden skapar detta ett växande problem, kunden ser priset på reservdelen men ser inte alltid verkstadens kostnader för lagerhållning, garantihantering, administration, utbildning och den tid som krävs för att identifiera rätt del och ta ansvar för att den fungerar.

Men samtidigt går det inte längre att bortse från den grundläggande frågan, menar Bo Ericsson: Varför ska en verkstad betala mer för en reservdel än vad kunden själv kan köpa den för?

Mer läsning

En annan fråga är varför verkstäder stannar kvar i sin kedja när man känner både frustration och inte längre ser fördelar med att vara ansluten?

Svaret på den frågan utvecklar Bo Ericsson på Fordonsjuristen i ett pressmeddelande.

Pressmeddelande från Fordonsjuristen ”Bildelar är en miljardmarknad verkstäderna slår larm om priserna” (öppnas i nytt fönster)

Verkstaderna har kostnader som kunden inte ser för lagerhållning, garantihantering, administration, utbildning och den tid som krävs för att identifiera rätt del och ta ansvar för att den fungerar. Foto: Bo Ericsson, Fordonsjuristen.